4. Uluslararası Yamaç Paraşütü ve Bisiklet Yarışı Festivali

Festival 13 Mayıs 2017 Cumartesi günü saat 08:00’da yamaç paraşütü uçuşları ile başladı ve 2 gün boyunca tandem ile 167 kişinin uçuşu gerçekleştirildi.
Festival boyunca Hazar Gölü su altı dalışlarına 36 kişi, kano ve rafting 123 kişi ve tekne gezintilerine 550 kişi katılmıştır.
Özellikle ”Batık Kent” dalışları ile insanların gölün altındaki tarihi tanımaları sağlandı.
Hazar Baba Dağı MTB Bisiklet yarışmasına 40 Erkek sporcu 13 Bayan sporcu katıldı ve yarışma başarılı bir şekilde tamamlandı.
Amatör Bisiklet yarışmasına ise toplamda 40 sporcu katıldı ve yarışma başarı ile tamamlandı.
Gün boyu dans gösterileri, motosiklet gösterileri, okul öncesi öğrencilerinin çocuklara yönelik etkinlikleri gerçekleştirildi.
Elazığ Kürsübaşı ve Emrah Güllü konseri gerçekleştirildi. – Festivalin ikinci günü Hazar Gölü etrafı tam tur yol bisikleti yarışı yapıldı.
Yarışmaya 53 erkek 14 bayan sporcu katıldı ve yarışma başarılı bir şekilde tamamlandı.
Hazar Gölü kıyısında kurulan sahne platformunda gerçekleşen Koray Avcı konseri ile festival 14 Mayıs Pazar günü saat 19:00’da son bulmuştur.
Değerlendirme ve diğer bilgiler; – Festival boyunca Sivrice ilçesine toplamda 12 Binin üzerinde kişi giriş çıkış yapmıştır.

Fotoğraf Galerisinin Tamamını Görmek İçin “Tüm Galeri” ye Tıklayınız

Bu sayının yaklaşık olarak 5 bini dışarıdan gelen kişilerden oluşmaktadır.
Festival kapsamında gerçekleştirilen sportif ve kültürel faaliyetler ile özellikle dışarıdan gelen sporculara ve halka bölgenin potansiyeli gösterilmeye çalışılmıştır.
Hazar Baba Dağının üç bir yanının göl manzaralı olması, yazın dağ doğa yürüyüşlerine, kışın kayak sporuna yıl boyu ise yamaç paraşütü uçuşlarına müsait olduğu vurgulanarak festivale katılan sporcuların başka dönemlerde de tercih etmelerine olanak sağlanmıştır.
Hazar Gölünde gerçekleştirdiğimiz kano, rafting ve tekne gezintileri ile ziyaretçilerin keyifli vakit geçirmeleri sağlanmış, ”Batık Kent”e yapılan su altı dalışları ile tarihimiz anlatılmıştır.
Festivalde gerçekleştirilen tüm faaliyetlerin ana amacı bölgenin tanıtımı, turizm potansiyelinin arttırılması ve bölgenin ekonomik kalkınmasına yöneliktir.
Bu amaçlar doğrultusunda çalışmalar başarı ile yürütülmüş ve festivalde gerçekleşen faaliyetlerden oluşacak kısa bir film ile ”Sivrice” tanıtılmaya devam edecektir.